E RËNDË/ Mbytet gomonia me emigrantë në Britani, pritet numër i lartë viktimash

Një lajm i rëndë ka ardhur nga mediat britanike, të cilat raportojnë se një varkë me emigrantë është mbytur në një kanal pranë Kentit.

Sipas raportimeve, një gomone me mbi 30 emigrantë është fundosur gjatë orëve të mëngjesit teksa urgjencës i është thënë që të përgatitet për ‘viktima të shumta’ .

Thirrjet e urgjencës që raportonin një varkë emigrantësh në vështirësi u morën nga roja bregdetare e Mbretërisë së Bashkuar pak para orës 3 të mëngjesit.

Një zëdhënës i Agjencisë Detare dhe Rojës Bregdetare tha këtë mëngjes: ‘Roja bregdetare HM aktualisht po koordinon një përgjigje kërkimi dhe shpëtimi ndaj një incidenti që përfshin një varkë të vogël jashtë Kentit, duke punuar me Marinën, Forcën Kufitare, Policinë e Kentit dhe partnerë të tjerë.

“Ne kemi dërguar varkat e shpëtimit Dover, Dungeness, Hastings dhe Ramsgate RNLI dhe ekipet e shpëtimit të rojës bregdetare Deal, Dungeness dhe Folkestone, së bashku me komandantin e zonës së rojës bregdetare.

Helikopterët e Rojës Bregdetare HM nga Lydd dhe Lee on Solent dhe një nga Marina Franceze janë të përfshirë. Për shpëtimin po ndihmon edhe një anije peshkimi në zonë. Ambulanca e Bregut Juglindor dhe Policia e Kentit po punojnë me ne dhe një ambulancë ajrore është dërguar.

Mbytja më e rëndë e emigrantëve që kaluan Kanalin ndodhi natën e 24 nëntorit 2021.

Një gomone me 34 persona u mbyt pas thirrjeve të vazhdueshme për ndihmë për shërbimet e shpëtimit në të dy anët e Kanalit.

Në korrik u raportua një hetim paraprak, i kryer nga një firmë ligjore në emër të disa të afërmve, i cili zbuloi komunikime midis shërbimeve britanike dhe franceze të urgjencës, gjë që sugjeron se asnjëra palë nuk mori përgjegjësinë për katastrofën.