Zbardhen emrat/ Ja kush janë kryetarët e rinj të degëve të PS në 61 bashki, Ku do të ketë ripërsëritje të procesit

Kryesia e Partisë Socialiste ka publikuar krerët e 61 degëve të saj në të gjithë vendin. Socialistët kanë futur një skemë të re, pasi në 28 bashki do të ketë bashkëdrejtim, pra do të jenë me dy kryetarë. Ndërkohë Tirana i është besuar Veliajt.

Kanë qenë Sekretari i Përgjithshëm Damian Gjiknuri dhe Sekretari Organizativ Bledi Klosi, ata që dhanë detaje. Në bashkisë Has, Himarë dhe Roskovec, zgjedhjet për kryetar të PS-së do të përsëriten. Sipas Blendi Klosit nuk u gjetën kandidatët që të përmbushnin kriteret.

“Në bashkisë që unë përmenda në dy prej tyre u regjistrua procesi i dëgjesës publike, por cilësia e kandidatëve dhe ajo që përfaqësonin nuk i përmbushnin kushtet për të marrë një vendim të fundit në kryesi. Në korrik do të hapet sërish procesi për të zgjedhur kandidatët e rinj. Kishte pjesëmarrje, por nuk kishte kualitetin e nevojshëm”, tha Klosi.

Në total ishin 561 kandidatë për krerë degësh. 34% e kandidaturave ishin të rinj të moshës nën 35 vjeç, më konkretisht 190 kandidatë.

Ndërkohë 263 kandidatë ishin nga mosha 36-50 vjeç ose 47% e kandidaturave. Vajza dhe gra përbëjnë 32.2% të kandidaturave në shkallë vendi. Ndërsa nga 27 bashki, 18 kryetar aktualë kanë kandiduar për qenë edhe kryetar të PS-së.

Krerët e rinj të degëve të PS

Shkodër- Ilmi Lakti & Miral Petani

Fushë Arrës-Ervin Doda

Bashkia Has-do të përsëritet procesi

Tropojë-Egzon Bashkshkurtaj

Bulqizë- Albion Gjini

Klos -Armando Gjini

Mat-Hasan Pasha

Durrës-Luan Zaza

Krujë-Redon Roshi

Shijak-Fatmir Poshi

Tiranë-Erion Veliaj

Kamëz-Sejbeta Sulejmani

Kavajë-Marinela Hajdiaj

Rrogozhinë -Lutfi Hashari

Belsh-Maringlen Bali

Peqin-Bukurosh Maçi

Librazhd-Fatbardha Qatja

Përrenjas-Haxhi Çollaku

Berat-Valbona Zylyftari

Kuçovë-Gentjan Qafoku

Polican-Erjon Zylyftari

Skrapar-Edmond Ymeri dhe Sara Kuçova

Maliq-Rudina Brego

Korçë-Anxhela Tao dhe Petrika

Devoll-Genti Lakollari dhe Blerina Sinanaj

Kolonjë-Eraldo Xhelili

Gjirokastër-Gentjan Llogo dhe Mihare Lata

Përmet-Ervin Tuçi

Këlcyrë-Hodjan Selmani

Memaliaj-Edmonda Harizi

Vlorë-Admir Malaj

Selenicë-Nertil Bellaj

Delvinë-Izet Sinaj

Finiq-Selam Kajolleri

Sarandë-Elron Gjoni

Konispol-Kristo Mallanezi

Lezhë-Florian Gjini

Kurbin-Venad Pale

Rrëshen-Marjana Prenga

Lushnje-Merjeme Dervishi Erges Krakulli

Divjakë-Agim Maka

Patos-Artjol Hoxhaj dhe Suela Hoxhaj

Dibër-bashkëkryetar Daniel Gjura dhe Alma Selami