Një dietë e shëndetshme mund të ndihmojë që flokët tuaj të qëndrojnë të fortë dhe me shkëlqim. Ajo çfarë hani mund të ndikojë gjithashtu në rënien e tyre. Nëse ju nuk merrni lëndë ushqyese të caktuara nga ushqimi që konsumoni, efektin mund ta shikoni në flokët tuaj. Acidet yndyrore esencialë,...
Nëna me siguri ju ka thënë që të pini qumësht çdo ditë për forcimin e kockave. Kemi një lajm të mirë nëse keni ndjekur këshillën e saj. Sipas një studimi të kryer nga Universiteti i Harvardit, konsumimi i produkteve të qumështit të paktën dy herë në ditë ul shanset që...
Çdokush ka mundësi të krijojë trupin e ëndrrave. Mjafton të ushqeheni shëndetshëm, që është pjesa më e rëndësishme për të qenë në formë, dhe të bëni rregullisht disa ushtrime të thjeshta. Ushtrimet ‘plank’ janë një nga mënyrat më të mira për të tonifikuar muskujt e barkut dhe për të forcuar...
Ditën e djeshme njoftuam se në mes të 11 të infektuarve me COVID-19, në komunën e Kamenicës,në Kosovë ishte edhe një foshnje pesë muajshe. Drejtoresha e Klinikës Infektive në QKUK, Lindita Berisha ka thënë se gjendja e foshnjës është stabilizuar dhe është tërësisht jashtë çdo rreziku. Vajza pesë muajshe është anëtare...
Qëndrimi ulur para tavolinës së punës për 8 orë ose më shumë mund t’u shkaktojë punonjësve të zyrës dhimbje të shumta nëse nuk lëvizin mjaftueshëm gjatë ditës. Nëse jeni një nga ata persona që nuk bëni pushime të rregullta për t’i mbajtur gjymtyrët aktivë, ka një mënyrë tjetër për të...
Pas konsumit të një vakti të plotë ndjesia e urisë normalisht duhet të zbehet për disa orë në vazhdim. Por, ka raste që uria shfaqet sërish, shumë shpejt dhe në mënyrë te vazhdueshme. Kjo “uri” eshte false dhe gjithkush duhet të zbulojë arsyen përse i ndodh, në mënyrë që...
Refluksi gastro-ezofageal, i njohur ndryshe si sëmundja e refluksit acid, është një sëmundje kronike e dëmtimit të mukozës së stomakut dhe ezofagut si rezultat i kthimit mbrapsht të acideve të stomakut drejt ezofagut. Ai është një problem i zakonshëm që ju mund të mendoni se është i thjeshtë për...
Po kërkoni për një pije të ngrohtë, të shijshme, që parandalon shtimin në peshë? Mos kërkoni më shumë. Ju duhen vetëm 3 përbërës për të përgatitur çajin ideal për rënien në peshë: xhenxhefil i freskët, shkopinj kanelle dhe mjaltë. Përfshirja e kanellës në dietë do t’ju ndihmojë me format...
Metabolizmi është një proces i drejtuar pjesërisht nga gjenetika, megjithatë mund ta përshpejtoni në mënyrë natyrale duke ngrënë shëndetshëm. Më poshtë do të gjeni 9 ushqimet të cilat rrisin fuqinë djegëse të kalorive në trup. Të bardhat e vezëve Të bardhat e vezëve janë të pasura në aminoacide që rregullojnë metabolizmin....
Një nga mënyrat më të mira për të përmirësuar shëndetin dhe mirëqenien e përgjithshme është të përmirësoni mënyrën e të ushqyerit. Një nga vaktet ku ndryshime të vogla sjellin një ndikim të madh pozitiv në shëndet është ai i mëngjesit. Përmirësimi nr. 1: Fillimi i ditës duke ngrënë mëngjes është...