“Ne kishim një banesë, ku të gjitha dhomat ishin të mbushura me pikturat e tij dhe ai cohej në mëngjes dhe më thoshte gjithmonë ‘Do shikoj njëherë fëmijët e mi. Pikturat për të ishin kalamajtë e tij”, tregon Irena Bejleri. Pikturat e Kolec Prela Lamshit, përfaqësuesit të etnografinë shqiptare në...
Ervis Gega Dodi është një violiniste shumë e talentuar, e cila na bën krenarë me emrin e saj. Ajo është një prej yjeve të ekselencës në muzikën klasike në Gjermani, por dhe kudo në botë. Ervis Gega Dodi ishte sot e ftuar në studion “Rudina” në Tv Klan, ku rrëfeu...
Reperi shqiptar Don Phenom ka sjellë në vitin 2017 një këngë ndryshe nga ato që jemi mësuar të shohim, ku xhirimet I ka realizuar në një burg. Bëhet fjalë për ‘Rottwailer’, ku pjesa më e madhe e skenave janë në burgun e Recit, ku ai ka guxuar të filmojë dhe...
Fituesi i festivalit të Sanremos Ermal Meta, pak ditë më parë ka vizituar pacientët e departamentit të onkologjisë spitalore “John XXIII”. Këngëtari, i cili ka improvizuar disa këngë për fëmijët e këtij spitali, ndërsa ka bërë edhe një postim në Instagram. “Ishte një përvojë e bukur dhe plot jetë”, shkruante Ermal...
Monumenti i Françesk Radit me kitarë është vendosur së fundmi në kodrat e Liqenit Artificial, ndërkohë që sot përkujtohet 1 vjetori i ndarjes së tij nga jeta. Përmes një statusi në faqen e saj në Facebook, bashkëshortja e tij dhe gazetarja e njohur shkruan se sot ai do të jetë...
Në shumë vende të Evropës, sikurse edhe në Shqipëri, 1 Prilli njihet si dita e gënjeshtrave apo më mirë si dita e shakave. Por se si ajo është krijuar e shpërhapur ndër vite ka shumë teori. Më e lashta lidhet me romakët e lashtë, të cilët në këtë datë festonin...
Kur flasim për Festën e Pashkëve si zakonisht tani jemi mësuar të mendojmë si një ndër festat më të rëndësishme të fesë së krishterë (katolike, ortodokse, protestante, etj.). Por kjo festë e ka origjinën edhe më të lashtë, pra, para se të ekzistonte besimi i krishterë, Pashkët ishin festë...
Artan Fuga një nga iniciatorët e parë që ngriti problemin e reformimit në Akademinë e Shkencave deklaran për “Shqiptarja,com” se nuk ka marrë pjesë në grupet e diskutimeve për projektligjin e ri. Ndërkohë ai ka reaguar ashpër pas prezantimit të këtij projekkligji. Në një status të tijin në facebook...
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com