Ministrja e Kulturës ende në detyrë Mirela Kumbaro, me anë të një fotoje ka treguar vendimin e fundit që ajo ka marrë në krye të postit. Bëhet fjalë për krijimin e Qendrës Kombëtare të Leximit të Librit, vendim për të cilin Kumbaro shkruan se është krenare. “Faleminderit skuadrës së Kulturës që...
Grua ma ke nxirë jetën dhe jetën ta kam nxirë, Jemi sharë në dritë dhe jemi puthur në errësirë, Kemi vendosur të ndahemi dhe kemi thënë; e po mirë! Dhe prapë jemi puthur ashtu si për lamtumirë. Kemi gënjyer njeri-tjetrin, kemi bërtitur s’të dua, Kemi pështyrë mbi proverbin që qënkeshim mish e thua, Kemi mburrur...
Nga Petrit Ruka. Grua ma ke nxirë jetën dhe jetën ta kam nxirë, Jemi sharë në dritë dhe jemi puthur në errësirë, Kemi vendosur të ndahemi dhe kemi thënë; e po mirë! Dhe prapë jemi puthur ashtu si për lamtumirë. Kemi gënjyer njeri-tjetrin, kemi bërtitur s’të dua, Kemi pështyrë mbi proverbin që qënkeshim mish e...
Shtatëmbëdhjetë artefakte nga Muzeu Historik Kombëtar i Shqipërisë, që lidhen me periudhën e Skënderbeut, si dhe artefakte e dorëshkrime të panjohura nga shqiptarët të mbledhura nga muzetë italianë, janë ekspozuar në Muzeun Castromediano në Leçe. Ekspozita “Scanderbeg. Un eroe albanese in Puglia” (“Skënderbeu. Një...
Pak ditë më parë me anë të një postimi në rrjete sociale, Ardit Gjebrea shtoi dyshimet se do t’i rikthehet muzikës. Ai ka publikuar shpesh foto duke punuar në studio, por nuk e ka zbuluar se për çfarë bëhej fjalë konkretisht. Megjithatë ditën e sotme gjatë rubrikës ‘Ka një mesazh...
Në mbyllje të vitit mbarëkombëtar të Gjergj Kastriot Skënderbeut dhe në prag të 575-vjetorit të shpalosjes së flamurit të qëndresës dhe mëvetësisë nga Heroi ynë Kombëtar në vitin 1443 në Krujë, kryeministri i vendit, Edi Rama, prezanton sot në Qendrën për Hapje edhe Dialog një artefakt të rrallë historik. Artefakti...
TIRANË Në vitin 2024 Tirana mund të jetë Kryeqyteti Europian i Kulturës. Bashkia e Tiranës ka hedhur kandidaturën për të qenë ajo qendra e kulturës në Europë. Konfirmimi vjen nga kryebashkiaku Erion Veliaj, pasi mori pjesë në Konferencën e parë të Kryeqyteteve Europiane të Kulturës që po zhvillohet në Firence,...
Ismail Kadare reagon për ndarjen nga jeta të kolegut të tij, shkrimtarit të njohur Fatos Arapi. Shkrimtari dha frymën e fundit ditën e djeshme në moshën 89-vjeçare. Përmes një mesazhi Kadare shprehet se letërsia shqipe i ka gjithmonë e më të vështira humbjet e tjera, të dhimbshme si kjo e...
Giulio Hoxhallari është 21 vjeçari shqiptar i cili la pa fjalë mbrëmjen e djeshme jurinë e “Tu si que vales” në Itali. Ai ka kërcyer duke vënë në skenë të gjitha stilet që ka mësuar në kurse të ndryshme baleti gjatë karrierës së tij të shkurtër deri më tani. Në prapaskenë...
Në një zonë të pasur bujqësore, në afërsi të qytetit të Korçës, në Shqipërinë juglindore, gjatë punës së ndërtimit të një gazsjellësi nga Shqipëria për në Itali, punëtorët janë befasuar nga zbulimi i një qendre antike të mbushur me thesare që datojnë që nga koha e Neolitit. Ky zbulim, sipas...
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com