Nga Çun Lajçi – Eh moj miloshe, sa plakë t’u ka baba! Shumë muej para e kam shkrue këtë letër e çue s’e kam. Pse e qysh, nuk di, por udhë s’i paskam dhanë! Si duket xhamat e syzave m’u paskan pasë mjegullua, kur loti nga malli hajnisht paska pas pikë mbi...
Eshtë ndarë nga jeta sot regjisori i njohur Gjergj Xhuvani, në moshën 56-vjeçare. Pas një sëmundjeje të rëndë, Gjergji ndërroi jetë sot në një spital në Romë. I njohur për krijimtarinë e tij kinematografike, këtë vit pritej dhe premiera e filmit të tij të ri ‘Liqeni im’. Gjergj Xhuvani është një...
Kryeministri Edi Rama është shfaqur zemërthyer pas lajmit të hidhur se arkitekti i madh shqiptar Maks Velo, ka ndërruar jetë. Në një status në profilin e tij në Facebook, Rama i ka dhënë lamtumirën 84-vjeçari të ndjerë, i cili ndërroi jetë mezditen e sotme. “Çfarë trishtimi LAMTUMIRË MAKS,”- shkruan Rama...
Artan Fuga një nga iniciatorët e parë që ngriti problemin e reformimit në Akademinë e Shkencave deklaran për “Shqiptarja,com” se nuk ka marrë pjesë në grupet e diskutimeve për projektligjin e ri. Ndërkohë ai ka reaguar ashpër pas prezantimit të këtij projekkligji. Në një status të tijin në facebook...
Pas deklaratës së Brukselit se Ligji për Teatrin që u miratua në Shqipëri nuk shkel asnjë marrëveshje me BE-në, një reagim ka ardhur nga kryebashkiaku Veliaj. Me anë të një postimi në Twitter, Veliaj shkruan se kjo është një ditë e re për Tiranën dhe një mbështetje masive për progresin. Një...
Kumbanorja “Zemra e Krishtit” në Tiranë, pritet të ndërtohet së shpejti. Pas 100 vjetësh, asaj i ka ardhur radha të ndërtohet sipas projektit. Lajmin e jep kreu i Institutit të Ndërtimit Artan Shkreli, i cili publikon dhe foton e projektit të 100 viteve më parë. “Vetem tani, gati nje shekull...
Ikona të skenës teatrore dhe kinematografike shqiptare, Robert Ndrenika, Luftar Paja, Reshat Arbana, Pëllumb Kulla, Ndriccim Xhepa, Zamira Kita, Kastriot Çaushi, Alfred Trebicka e shumë të tjerë janë shprehur qartë në mbështetje të ndërtimit të një teatri të ri. Ndërsa sot disa artistë të angazhuar në Partinë Demokratike dhe...
Në mbyllje të vitit mbarëkombëtar të Gjergj Kastriot Skënderbeut dhe në prag të 575-vjetorit të shpalosjes së flamurit të qëndresës dhe mëvetësisë nga Heroi ynë Kombëtar në vitin 1443 në Krujë, kryeministri i vendit, Edi Rama, prezanton sot në Qendrën për Hapje edhe Dialog një artefakt të rrallë historik. Artefakti...
Një dhomë e fshehtë poshtë dyshemesë së vendvarrimit të Skënderbeut ka 40 vjet që shoqërohet me mister. Me ndërhyrjet më të fundit për restaurimin e këtij vendvarrimi, kapaku u hap përsëri dhe aty u gjet një sarkofag që nuk dihet kujt i përket. Megjithatë ende mbetet enigmë pse zbulimi...
Zëdhënësja e qeverisë, Elisa Spiropali ka publikuar në rrjetin e saj Facebook një foto me shkrimtarin e madh të letërsisë shqiptare Ismail Kadare dhe bashkëshorten e tij Helena Kadare. "Me një Gjeni si Ky dhe një Zonjë si Kjo, asnjë mundim nuk është i kotë, asnjë lodhje nuk është e...
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com