Hervin Çuli do të jetë Drejtori i Teatrit Kombëtar edhe për 4 vite të tjera. Me propozimin e Ministres së Kulturës, Këshilli i Ministrave ka miratuar vendimin për t’i besuar edhe një mandat të dytë Hervin Çulit. Kandidatura e tij është miratuar në mbledhjen e sotme të qeverisë. Rivalët e...
Reperi shqiptar Don Phenom ka sjellë në vitin 2017 një këngë ndryshe nga ato që jemi mësuar të shohim, ku xhirimet I ka realizuar në një burg. Bëhet fjalë për ‘Rottwailer’, ku pjesa më e madhe e skenave janë në burgun e Recit, ku ai ka guxuar të filmojë dhe...
Artan Fuga një nga iniciatorët e parë që ngriti problemin e reformimit në Akademinë e Shkencave deklaran për “Shqiptarja,com” se nuk ka marrë pjesë në grupet e diskutimeve për projektligjin e ri. Ndërkohë ai ka reaguar ashpër pas prezantimit të këtij projekkligji. Në një status të tijin në facebook...
Monumenti i Françesk Radit me kitarë është vendosur së fundmi në kodrat e Liqenit Artificial, ndërkohë që sot përkujtohet 1 vjetori i ndarjes së tij nga jeta. Përmes një statusi në faqen e saj në Facebook, bashkëshortja e tij dhe gazetarja e njohur shkruan se sot ai do të jetë...
“Ne kishim një banesë, ku të gjitha dhomat ishin të mbushura me pikturat e tij dhe ai cohej në mëngjes dhe më thoshte gjithmonë ‘Do shikoj njëherë fëmijët e mi. Pikturat për të ishin kalamajtë e tij”, tregon Irena Bejleri. Pikturat e Kolec Prela Lamshit, përfaqësuesit të etnografinë shqiptare në...
Kur flasim për Festën e Pashkëve si zakonisht tani jemi mësuar të mendojmë si një ndër festat më të rëndësishme të fesë së krishterë (katolike, ortodokse, protestante, etj.). Por kjo festë e ka origjinën edhe më të lashtë, pra, para se të ekzistonte besimi i krishterë, Pashkët ishin festë...
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com