Italia ka shënuar sot një rekord të numrit të viktimave të regjistruara brenda 24 orëve. Të dhënat janë dramatike 969 viktima më shumë se një ditë më parë duke e çuar numrin total të tyre në 9134. Numri i personave të infektuar ka arritur 86 498 e ka regjistruar 5959...
Kryeministri i Britanisë së Madhe Boris Johnson rezulton pozitiv me Covid-19. Lajmin e bën të ditur vetë kryeministri, i cili shkruan në Twitter se përgjatë 24 orëve të fundit, ka pasur simptoma të lehta dhe ka testuar pozitiv me koronavirus. Johnson konfirmoi se do të vetizolohet në shtëpi, por do ti...
Ajo ishte pozitive në Covid-19, stres, lodhje, mbase shqetësimi për infektimin e njerëzve të tjerë. Ishte një gjest ekstrem, i dëshpëruar, i një infermiere nga spitali “San Gerardo” në Monza që kreu vetëvr.asje. Lajmi është dhënë nga Federata Kombëtare e Urdhrave të Infermierisë (Fnopi), e cila shpreh dhimbjen në emër të...
Ushtarët spanjollë , që ndihmojnë në luftímin e pandemisë së koronavirusit, kanë gjetur pacientë të moshuar në azile, të braktisur dhe disa herë madje edhe të vdékur, ka lajmëruar Ministria e Mbrojtjes e shtetit spanjoll. Prokurorët e Spanjës kanë deklaruar se për këtë rast ka nisur edhe një hetim. Ushtria...
Vdiq pasi rezultoi pozitiv me koronavirus, por edhe sepse zgjodhi të sakrifikojë veten për një person tjetër. Ky ishte Don Giuseppe Berardelli, prifti 72-vjeçar nga Casnigo (Bergamo), i cili hoqi dorë nga aparati i tij respirator që bashkësia e tij famullitare kishte blerë pikërisht për të, për të kaluar situatën...
Vladimir Putin ka vendosur të ndihmojë Italinë nga kjo krizë që është shkaktuar nga koronavirusi. Ai dhe Giuseppe Conte folën ditën e djeshme në telefon duke rënë dakord për një seri marrëveshjesh, duke përfshirë dërgimin e një ekipi të ekspertëve rusë. Kremlini njofton: "Vladimir Putin shprehu mbështetje për udhëheqjen dhe...
Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump ka njoftuar këtë pasdite se FDA, (Organizata e Ushqimit dhe Ilaçeve), ka arritur të zbulojë se janë dy substanca, që të përziera së bashku mund të kurojnë COVID-19. Me anë të një postimi në rrjetet sociale Trump shkruan, se ky kombinim...
Vazhdon të rëndohet bilanci i vìkt1mave në Italinë fqinje. Në 24 orët e fundit janë regjistruar 6567 raste të reja dhe janë shënuar 793 vìkt1ma, duke e çuar numrin total në 4825. Italia ka pasuar një rritje negative prej 9% të bilancit të vìkt1mave. Ndërkohë janë 53578 të infektuar.
Një burrë, pasi rezultoi pozitiv me Cov1d-19, provoi të àrràtisej nga karantina i veshur me maskotë dinozauri, ndërsa më vonë u arr.estua. Sipas mediave të huaja, policia në Spanjë publikoi pamjet e burrit të veshur si një dinozaur në mes të bllokimit kombëtar. Disa banorë të lagjes e kishin mbrojtur atë,...
Italia sapo ka publikuar bilancin e 24 orëve të fundit sa i përket të prekurve me Koronavirus. Numri i viktimave ka shkuar në 4032, që do të thotë janë 627 viktima në 24 orët e fundit. Rastet janë shtuar me 5986 duke e çuar në rreth 47021 numrin total, ndërsa...