Si të pastrojmë veshkat me kurën natyrale të qepës

Veshkat janë të rëndësishme për nxjerrjen e toksinave jashtë organizmit. Procesi i detoksifikimit të organizmit është aq kompleks dhe ka zanafillën tek veshkat. Përmirësimi i funksioneve të veshkave ka rol vendimtar në shëndetin e të gjjithë organizmit. Problemi është se, falë veseve të këqija, veshkat vuajnë dhe nuk punojnë siç duhet, duke ndikuar negativisht në cilësinë e jetës.

Më poshtë do të mësoni një kurë ideale me qepë e cila forcon veshkat dhe i ndihmon ato të largojnë me shpejtësi toksinat e dëmshme. Qepa është e pasur me vitamina dhe minerale, të cilat e mbështesin dhe mbrojnë organizmin në shumë dimensione. Qepa ka efekt pastrues, shërben si antibiotik dhe ka ndikim diuretik. Të treja këto vlera prekin drejtpërdrejtë shëndetin e veshkës. Përbërësit e qepës krijojnë një mburojë në veshka dhe e mbrojnë atë nga radikalet e lira.
Alicina, një nga përbërësit kryesorë të qepës i jep asaj rolin e një pastrueseje efikase për veshkat. Vitaminat dhe mineralet tek veshka ekuilibrojnë sasinë e lëngjeve në trup dhe të eletktroliteve.

Qepa përmban vitaminat A, B, C dhe E.
Ajo është e pasur me mineralet si kalçiumi, kaliumi, magnezi, sodiumi, silikoni, sulfuri, fosfori, jodi dhe bakri.
Qepa përmban edhe fibër që është e nevojshme për sistemin tretës.
Si Ta Përgatisni Kurën e Qepës

Përbërësit:

2 litra ujë
2 qepë mesatare
3 tufa majdanoz

Lëngu i tre limonëve
Përgatitja:
Ngroheni ujin në një tenxhere.
Qërojini qepët dhe prijini në copa të vogla. Hidhni ujin e ngrohtë në një kavanoz të madh dhe më pas hidhni qepët. Shtoni majdanozin dhe lëngun e limonit. Pas dy orësh, kullojeni lëngun. Lëngu duhet konsumuar në doza të barabarta gjatë ditës. Idealja është që të pihet 5-6 herë gjatë ditës. Efekti diuretik është i fuqishëm, ndaj kjo kurë mund të përdoret tre herë në javë dhe në varësi të detoksifikimit që kërkon ky organ. Rekomandohet që gjatë kurës të shmangni yndyrnat e ngopura dhe sheqerin, të cilat rrisin toksinat në organizëm. Hani më shumë perime dhe fruta me përmbajtje të lartë uji.

Rekomandohet gjithashtu konsumi i bishtajoreve kërpudhave dhe peshkut.
Kujdes:Kjo kurë mund të shkaktojë reagime të padëshiruara tek njerëzit që vuajnë nga refluksi acidik apo irritimi gastrik. Ajo nuk rekomandohet për njerëzit që janë të prekur nga tensioni i ulët sepse e ul më shumë atë. Njerëzit që vuajnë nga hipoglicemia nuk duhet ta përdorin këtë kurë sepse ndikon në nivelin e sheqerit. AgroWeb