“Mosbindja civile” e opozitës, Fleckenstein bën deklaratën e fortë: Po të bllokoja rrugët në vendin tim do më vrisnin

Eurodeputeti gjerman, Knut Fleckenstein ka bërë një deklaratë të fortë kundër bllokimit të rrugëve në të ashtëquajturën “mosbindje civile” nga ana e opozitës.

Duke folur në mënyrë të drejtpërdrejtë për Bashën dhe Kryemadhin të cilët bllokuan sot katër aske strategjike të vendit, Fleckenstein tha se nëse ai do të bllokonte rrugën në vendin e tij, qytetarët do ta vrisnin.

Më tej, eurodeputeti Fleckenstein ka deklaruar se BE pret një rekomandim të qartë dhe të pakushtëzuar për hapjen e negociatave për Shqipërinë.

“Një demonstratë nuk ndikon në raport, e diskutuam këtë dhe dje.

Demonstratat duhet të jenë, protestat janë pjesë e demokracisë, por kur përfshihet dhuna është një gjë që nuk bëhet.

Nëse unë do të bllokoja trafikun në qytetin tim, qytetarët do të më vrisnin.

Jemi në pritje të raportit të Komisionit. Është një 6-mujor tejet i rëndësishëm. Takimi i Sofjes duhet të dalë me elemente tepër konkrete.

Do të presim në qershor takimin e Këshillit Evropian dhe shpresojmë të dalim me një rekomandim të qartë.

Presim një rekomandim të qartë dhe të pakushtëzuar për hapjen e negociatave për Shqipërinë tani.

Jam takuar me palët politike dhe ministrin e Brendshëm në Tiranë.

Shqipëria ka shumë punë për të bërë sa i takon reformave. Ne do të ofrojmë mbështetjen tonë.

Shpresoj që shtatorin e ardhshëm të kemi arsye për të festuar, por edhe të përgatitemi për punën që na pret. “- tha Fleckenstein.