EMRAT/ Gjykata vendos për të arrestuarit e “Rrugës së Kombit”, kush lirohet dhe kush mbetet në burg

Gjykata e Shkalles se Pare Tirane ka dhene vendi min e saj per te arrestuarit e Kukesit.

1. Ahmet Tobli- detyrim paraqitje

2. Lulëzim Popa – detyrim paraqitje

3. Sajmir Trota- detyrim paraqitje

4. Lefter Rexhmati- detyrim paraqitje

5. Adem Duraku-detyrim paraqitje

6. Armand Ademi- detyrim paraqitje

7. Ardit Alidini- detyrim paraqitje

8. Zenel Matmuja- detyrim paraqitje

9. Fatos Harulla- detyrim paraqitje

10. Rasim Koloshi-detyrim paraqitje

11. Shaban Selmanaj- arrest ne shtepi

12. Shemsi Trota- arrest shtëpie

13. Xhevahir Hereni- arrest ne burg

14. Elton Cengu- arrest me burg

15. Florin Onuzi- arrest me burg

16. Shkelqim Vata- arrest me burg

17. Xhevahir Gashi-arrest me burg

18. Ergys Oruci- arrest me burg

19. Rasim Onuzi- arrest me burg

20. Vasil Laçi- arrest me burg

21. Abdi Haziri- arrest me burg

22. Edmond Matmuja- arrest me burg

Masa për 23 të arrestuarit në Kukës, gjykata tërhiqet pas 4 orësh seancë, kur merret vendimi

Seanca e masave të sigurisë për 23 protestuesit e ndaluar po zhvillohet ditën e sotme në Gjykatën e Tiranës, për llogari të Gjykatës së Kukësit. Kjo për shkak të kapaciteteve të vogla të gjykatës në qytetin verilindor.

Seanca me dyer të mbyllura nisi rreth prës 09:30, pak minuta me vonesë nga orari që ishte parashikuar.

Pas 4 orësh, trupa gjykuese rreth orës 13:30 u tërhoq për të marrë vendimin dhe pritet të dalë pas 1 ore.

Masa për 23 të arrestuarit në Kukës, kush janë deputetët që u futën në sallën e gjyqit

Mësohet se në sallën e gjyqit janë lejuar deputetët e opozitës, që më parë u penguan. Ky ishte një vendim i marrë nga gjyqtarët e çështjes.

Deputetet PD qe po ndjekin gjyqin jane Edmond Spaho, Gent Strazimiri, Flamur Noka, Albana Vokshi, Jorida Tabaku, Dhurata Cupi, Aldo Bumci, Orjola Pampuri, Rudina Hajdari.