Assad: Sulmet e SHBA-së, na forcojnë më tepër

Presidenti i Sirisë Bashar Al Assad ka reaguar për herë të parë pasi vendi i tij u sulmua me raketa nga SHBA, Britania dhe Franca. Në njoftimin zyrtar të qeverisë siriane, thuhet se këto sulme e bëjnë më të vendosur për të luftuar dhe shkatërruar terrorizmin në vend.

Në komentet e bëra gjatë një telefonate me Presidentin iranian Hassan Rouhani, Assad tha: “Ky agresion do të rrisë vendosmërinë e Sirisë dhe të popullit sirian që të vazhdojë të luftojë dhe të shtypë terrorizmin në çdo pëllëmbë të vendit”.

Nga ana tjetër, Presidenti Rouhani rikonfirmoi mbështjen e Iranit për Sirinë, tha Presidenca siriane.

Presidenti i Sirisë Bashar Al Assad akuzohet nga vendet Perëndimore se po mbështet terrorizmin në vend dhe sulmon me bomba kimike popullsinë e tij civile. Një sulm i tillë ndodhi javën e kaluar, duke lënë të vdekur edhe fëmijë. Kjo ka qenë arsyeja që SHBA, Franca dhe Britania sulmuan me raketa bazat e armëve kimike në Siri. Ofensivën ajrore e dënoi Rusia, e cila e konsideron vend aleat Sirinë./tv.klan.al