Fiton Reali, barazon Barcelona

Në ndeshjën e vleshmë për javën e 30-të e kampionatit spanjoll, Reali arrin te fitojë me rezultatin 3 me 0 në trasfertë kundër Las Palmas me golat e shënuar nga Benzema dhe 2 gola të Gareth Bale.

Kryesuesja e kampionatit, Barcelona ka arritur të marrë një barazim në trasfertën e veshtirë të Siviljes. Deri në minutën 88′ skuadra e drejtuar nga italiani Vinçenso Montela ishte duke fituar me rezultatin e pastër 2 me 0 derisa Suarez në minutën e 88′ arriti të ngushtoj rezultatin dhe me pas të gjej barazimin në minutën e 89′ me Lionel Messin.

Dy ndeshjet e tjera u mbyllen ne barazim: Girona – Levante 1:1 dhe Ath. Bilbao – Celta Vigo 1:1